Reflü Nedir
Halk arasında Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Reflü, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. Erişkinlerin yaklaşık %20'sinde Reflü görülmektedir.
 
Mide içeriği, midenin salgıladığı hidrojen iyonu nedeniyle belirgin derecede asittir. Eğer onikiparmak bağırsağından mideye doğru safra geri akımı varsa, mideden yukarı çıkan içerik hem asit hem de safra içerir. Alkali özellikli olan safra da, mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine neden olur. Reflü hastalığı, asitli ve/veya safralı mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini asitten ve/veya safralı mide içeriğinden koruyamaması nedeniyle oluşur.
 
Reflü Belirtileri Nelerdir?
A-) Tipik Belirtiler
1) Göğüste, göğüs kemiği arkasında yanma,
2) Ağıza acı-ekşi sıvı gelmesi ,
3) Geğirme, Şişkinlik ,
4) ağza,Gıda artıkları gelmesi, 
5) Yutma güçlüğü, yutakta takılma duygusu.
 
B-) Atipik Belirtiler:
1) Ses kısıklığı,
2) Gıcık öksürüğü, 
3) Ağız kokusu ,
4) Çarpıntı, Kalbe bası hissi, 
5) Nefes darlığı, Nefes yetmezliği duygusu, 
6) Astım ,
7) Diş çürüğü, 
8) Süreğen yutak yangısı (kronik farenjit), 
9) Hıçkırık ,
10) Süreğen Sinüzit.
 
Reflü Tanısı
Sistematik bir hasta hikayesi ve muayenenin ardından ilk yapılması gereken Gastroskopidir. Reflü hastalığının tanısında gastroskopi halen “altın standart“dır. Kronik Reflüsü olan yada Laparoskopik Cerrahi tasarlanan hemen her hastada hazırlık aşamasında Gastroskopi mutlaka yapılır.


Unutmamak gerekir ki ; Reflü hastalığının oluşması için mutlaka Midefıtığı olması gerekmemekte, ancak İlaçlara yanıtsız Reflü ve buna eşlik eden büyük bir mide fıtığı varsa, bunun cerrahi tedavisi kaçınılmaz olarak gerekmektedir. Gastroskopide  parça alarak “Barrett” gibi bazı kanser öncesi durumları tespit edebilmemiz ve gecikmeden Anti-Reflü cerrahisi uygulayabilmemiz mümkündür.

Reflü tanısında kullanılan diğer yöntemler

 • PHmetri
 • Manometri
 • Baryumlu Grafi
 • Empedans pHmetri
 • Empedans Manometri
 • Antroduodenal Manometri
 • Mide Boşalım Sintigrafisi

 
Reflü Hastalığı Üç Değişik Klinik Senaryo ile Karşımıza Çıkar
1) Sadece tipik şikayetlerle  (Ağıza Acısu gelmesi ve yanma) % 45
2) Tipik şikayetler ön planda ancak atipik şikayetler de mevcut  % 40
3) Atipik şikayetlerin (Kulak Burun Boğaz-Akciğer Şikayetleri-Ağız kokusu gibi) ön planda olduğu olgular  % 15

Reflü Hastalığının Komplikasyonları(Zararları) Nelerdir
a)
Uzun süreli Reflü, kronik yaralanma süreci neticesinde yutma borusunun hareket özelliğinde ciddi azalmaya yol açarak, özellikle katı gıdalara karşı yutkunma güçlüğüne yol açabilir. 
 
b) Daha ileri olgularda ise ; yaralanma/iyileşme kısır döngüsünün ardından « skar » yani nedbe dokusu gelişerek  yutma borusu kısalabilir ve hatta alt ucunda darlık gelişip , kişi katı gıdaları tamamen yutamaz hale gelebilir. Bu durumlar artık standart Laparoskopik Anti-Reflü ameliyatlarının uygulanamayacağı çok geç komplikasyonlardır. 
 
c) En korkulan komplikasyon ise ;  sürekli tahriş altında kalan yutma borusu alt ucunda Kanser gelişimidir. Şunu  vurgulamak gerekir ki ; her Reflü Hastası tabi ki kanser olmamaktadır. Ancak uzun süreli Reflüsü bulunan bir hastada yutma borusu alt ucunda “Barrett” diye adlandırılan bir özel yara gelişmiş ise, işte bu durum kanser habercisi bir durumdur ve Reflü cerrahi olarak derhal tedavi edilmelidir ki, kanser gelişimi riski ortadan tamamen kaldırılamasa da azaltılabilsin. Reflünün uzun sürdüğü olguların % 5 - 15 ‘ e yakınında Barrett dediğimiz durum gelişebilmektedir. Barrett Özofagus tanısı konulan bir hastanın yemek borusu kanseri olma riski, Reflüsü olmayan bir kişiye göre 120-150 kat artmaktadır. Barrett Özofagus gelişmemiş bir Reflü hastasında bu oran yaklaşık 40 kattır.

Reflü Tedavisi
Reflü tedavisinde 3 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler Reflü'nün şiddetine ve ilerlemesine göre Doktor tarafından belirlenebilir. Bunlar; Yaşam tarzı değişiklikleri, İlaç Tedavisi ve Cerrahi Tedavi   tip ve evrelerine göre hastalığın iyileştirilmesini sağlayan yöntemlerdir.
 
a-) Yaşam şartı düzenlemeleri

 • yüksek yastıkta yatın
 • yatmadan önce besin almayın
 • sigara ve alklol kullanmayın
 • asitli içecekler içmeyin
 • sağlıklı beslenin
 • dar kıyafetler giymeyin
 • fazla kilolarınızdan kurtulun
Hastaneler