Guatr Nedir & Guatr Tedavisi

Op.Dr. Umut Serhat EKTİRİCİ YÖNETİMİNDE!

Guatr, boynumuzda nefes borumuzun önünde bulunan tiroid bezinin büyümesi anlamına gelir. Bu büyüme tiroid dokusunun tümünde yaygın bir büyüme şeklinde (diffüz guatr) olabildiği gibi tiroid bezi içinde tek ya da çok sayıda nodüllerin büyümesi şeklinde (nodüler ; multinodüler guatr) da olabilir.

Guatrın en sık görülen belirtileri , şikayetleri boyunda şişlik , yutkunmada güçlük , ses kısıklığı , sinirlilik , saç dökülmesi , ellerde titreme , huzursuzluk , uyku düzeninde bozukluk gibidir.

Guatr çeşitleri nelerdir?
Guatr nasıl ameliyat edilir, Guatr nasıl tedai edilir, guatr nedir, nodüler guatr
Diffüz guatr, iyot eksikliğine ya da tiroid bezinin hastalıklarına bağlı olabilir. Çeşitli hastalıklarda  tiroid bezine karşı antikor geliştirildiğinden hormon üretimi azalmıştır. İyot , tiroid hormonu üretiminin temel maddesidir. İyot eksikliğinde kanda yeterli iyot olmadığından tiroid hormonu az üretilir Her iki durumda da vücut, daha fazla hormon üretmek için  tiroid uyarıcı hormon (TSH) üretimini artırır ve tiroid dokusu da büyüyerek dengelemeye çalışır  .

Nodüler guatr da ise büyüyen tiroid bezinin içindeki nodüllerdir. Bu nodüller tek ya da daha fazla olabilirler, kistik (içi boş) (sıvı içeren) ya da solid (içi dolu) (katı doku içeren) olabilirler ve hormon salgılama fonksiyonuna göre sıcak veya soğuk Sıcak nodüller çok fazla tiroid hormonu üretirler, bu yüzden de sintigrafide aktif görülürler. Soğuk nodüller hormon üretmezler ve sintigrafide görülmezler. Soğuk solid nodüller ilerleyen zaman içerisinde tiroid kanserine dönüşme riski içermektedir.

Multinodüler guatr, guatr tedavisi, guatr ameliyatı, gu Guatr oluşumunun sebebi çok sayıda nodüller ise "multinodüler guatr" (MNG)  olarak adlandırılır. MNG, tiroid hastalıkları arasında en sık görülen hastalıklardandır. MNG de, tiroid bezi büyümüştür ve içerisinde çok sayıda ve değişik büyüklükte nodüller mevcuttur. Bu nödüller ve tiroid dokusu zamanla büyüyerek bası problemleri yaratabilmektedir. Ses kısıklığına , nefes darlığına , yutkunma güçlüğüne sebep olabilir.

İç, Dış ve Zehirli Guatr

Boyun bölgesinde gözle görülür derecede fark edilen nodüller (kitleler), dış guatr olarak tanımlanırken, kitlelerin göğüs boşluğunun içine doğru büyümesine ise iç guatr ismi verilir. Aynı zamanda guatr hastalığının ileri derece olduğu durumu, yani tiroid bezinin normalden fazla hormon ürettiğini ifade etmek için  ‘zehirli guatr’ terimi kullanılabilinir.

Tanı yöntemleri :

En önemli tanı yöntemi fizik muayenedir. Boyun muayenesi sonucunda tiroid dokusu hakkında ön bilgi elde edilebilir. Guatr tanısı koyabilmek için öncelikle kan tetkikleri (tiroid hormon düzeyleri) ve görüntüleme yapılmalıdır. Görüntüleme tetkiklerinden en çok kullanılan ultrasonografidir. Daha sonrasında ihtiyaç halinde sintigrafi (düşük düzeyde radyoaktif madde kullanılarak tiroid dokusunun fonksiyonu hakkında bilgi verebilen görüntüleme yöntemi) veya boyun MR tetkiki kullanılabilir. Biopsi (tiroid ince iğne aspirasyon biopsisi gibi) diğer bir tanı yöntemidir.  Biopsi tiroid dokusu hakında bilgi vermekle beraber tiroid kanseri ayırımında yardımcı olmaktadır.

Guatr tedavisi

Guatr günümüzde gayet başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Guatrın boyutuna , semptomlarına , kanser şüphesine , gelişimine göre tedavi yöntemleri farklılık göstermektedir.

  • TAKİP : Guatrın boyutuna ve hormon düzeylerine göre tercih edilebilir.

  • İLAÇ : Diffüz guatrda veya tiroid bezi iltihaplanmalarında hormon düzeylerine bağlı olarak uygulanmaktadır.

  • RADYOAKTİF İYOT (RAI) TEDAVİSİ : Toksik multinodüler guatr hastalarında radyoaktif iyot gerekli olabilir. Bu durumda hastaya RAI verilir. Oral yolla alınan bu ilaç, kan yoluyla tiroide gider ve tiroid dokusunu tahrip ederek tedaviye katkıda bulunur.  Sonuç olarak da guatrın boyutu küçülmüş olur.

  • CERRAHİ (AMELİYAT) : Nefes alma veya yutma güçlüğü çekmenize sebep olan büyük bir guatr varsa veya ilaçla dengelenemeyen hormon dengesizliğine neden olan nodüler guatr var ise tiroid dokusunun tamamını veya bir kısmını cerrahi yöntemle (ameliyatla) çıkarmak (total veya parsiyel tiroidektomi) gerekebilir. Cerrahi tedavi ayrıca tiroid kanseri için de tedavidir. Cerrahi sonrası tiroid miktarına bağlı olarak hormonal ilaçlar kullanmanız gerekebilir.

AYRINTILI BİLGİ VE RANDEVU İÇİN LÜTFEN İLETİŞİME GEÇİNİZ.
Op.Dr. Umut Serhat EKTİRİCİ Yönetiminde Guatr Tedavisi
Bilgi ve Randevu İçin;

0216 390 92 43 Pbx WhatsApp : 0532 295 09 91

Hastaneler