Ozon Tedavisi

Hastanemizde Sertifikalı Uzman Hekimimiz tarafından Kas-İskelet sistemi ağrıları, bel boyun fıtıkları, spor yaralanmalarına bağlı ağrıların tedavisi ozon ile yapılmaktadır.

OZON NEDİR?

OZON NEDİR?

Ozon terapi ozon gazının tedavi amaçlı kullanılmasıdır. 2. Dünya Savaşı’ndan beri kullanılan ozon tedavisi önce diyabetik ayaklarda, yanıklarda ve iyileşmeyen yaralarda uygulandıktan sonra şaşırtıcı iyileştirme özelliğinin keşfedilmesi sonucu tıp alanına girdi. Enjeksiyon yoluyla, ağızdan, bağırsaktan veya torba yoluyla verilerek kullanım yolları mevcuttur.

AĞRI TEDAVİSİNDE KULLANIM ŞEKLİ

AĞRI TEDAVİSİNDE KULLANIM ŞEKLİ

Ozon; ağrı bölgesine uygun tekniklerle enjeksiyon yoluyla uygulanır. Uygulama ağrının yeri ve şiddetine göre 3-12 seans arasında uygulanır. Ozon ile ağrı tedavisinde çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

OZON İLE AĞRI TEDAVİSİOZON İLE AĞRI TEDAVİSİ

ozon gazının mucizevi etkileri birtakım ağrılı hastalıkların tedavisinde de kendini gösterir. Örneğin bel fıtıkları, boyun fıtıkları, diz kireçlenmeleri, kalça kireçlenmeleri, omuz kireçlenmeleri, fibromyalji, eklem romatizmaları, mide ülseri, kanser, migren gibi hastalıkların meydana getirdiği ağrıların yanı sıra yaşlılıktan kaynaklanan ağrılar, şeker hastalığının oluşturduğu yaraların sebep olduğu ağrılar, yine şeker gibi birtakım hastalıklardan dolayı oluşan nöropatik ağrılar ozon tedavisi ile giderilebilir.

Bel ve boyun fıtıklarına neden olan ağrılar
, ameliyathane ortamında diskin içerisine veya çevresine ozon enjekte edilerek son bulabilir. Bu işlemde kesinlikle narkoz ve neşter kullanılmaz.

Yaşlılarda çok sık görülen diz, kalça ve omuz kireçlenmeleri sonucu eklemde sertlik, ağrı ve şişlik meydana gelir. Diz-kalça-omuz çevresine veya diz-kalça-omuz ekleminin içerisine ozon gazı verilerek kireçlenmesi olan hastalar bu ağrılardan kurtulabilir.

Doku romatizması denilen fibromyalji hastalığında da ozon tedavisi uygulanabilir. Burada kullanılan yöntem kan ile ozonun karıştırıldığı majör yöntemdir. Öte yandan ozon sauna gibi terapi yöntemleri de oldukça olumlu sonuç verir. Eklem romatizmasına bağlı küçük eklemlerin ağrıları da ozon terapi ile giderilebilir.

Şeker gibi birtakım hastalıklar yanma, batma ve elektrik çarpması şeklinde nöropatik ağrıların oluşmasına neden olabilir. Karıncalanma ve uyuşmanın eksik olmadığı bu hastalara da kan ile ozon karıştırılarak tedavi uygulanabilir.

Diyabete bağlı ayaklarında yara çıkan hastalarda, yaraya kızarıklık, morarma ve ağrı da eşlik eder. Dolaşım bozukluğu nedeniyle oluşan yaralar ozon terapisi ile iyileşebilir. Ozon, yara bölgesindeki oksijen miktarını arttırır, doku ve hücreleri yeniler; böylelikle dolaşım bozukluğunu düzenleyip bağışıklık sistemini güçlendirerek onarımı sağlar.

Ozon tedavisi yaşlılığa bağlı ağrıların, stres ve yoğun çalışma temposuna bağlı fiziksel ve zihinsel yorgunluğun da çok etkili bir onarıcısıdır. Yaşam kalitesini arttır, zindelik verir, depresyonu önler, uyku düzeni sağlar, kolestrolü ve kan şekerini düşürür.