Saç Ekimi

Genetik, hormonel, yaş, stres gibi nedenlerle saç köklerinin aktif olmadığı ve saçsızlığın oluştuğu alana donör alandan saç köklerinin mikro cerrahi yöntemlerle nakil edilmesi işlemidir.Saç ekimi tamamen kişiye özel planlanarak uygulanır. Saç ekiminde amacımız kişiye modern tıbbi uygulamalarla konforlu bir şekilde doğal saçlı görünümü tekrar kazandırmaktır.

SAÇ EKİMİNDE FUE YÖNTEMİ

Donör olarak seçilen bölgeden sağlıklı saç köklerinin tek tek alınarak donör alanda iz bırakılmadan çıkarılması işlemidir. Çıkarılan bu dokulara greft denilmektedir. Donör bölgenin kalitesine göre dokuların içinde birden fazla saç kökü bulunabilir

SAÇ EKİMİNDE KANAL AÇMA İŞLEMİ

Saç ekimi çizgisinin belirlenmesi ve bu alana kendi saç yönüne uygun doğal ve sıkı olacak şekilde özel (safir/elmas) uçlarla greftlerin yerleştirileceği küçük deliklerin açılmasıdır.

Doğal saç çizgisi belirlenirken kişinin alın yapısı ve alın kasları dikkate alınır.

GREFTLERİN AÇILAN KANALLARA EKİLMESİ

En son işlemimiz olan bu işlem çıkartılan greftlerin açılan kanallara varolan saçlarının yönünde tek tek nakledilmesidir.

Saç ekiminde doğallığı sağlamak için önemli olan faktörler;
  • Ekilen saçların sıklığı ve yoğunluğu
  • Greftlerin ekiliş açısı ve yönü
  • Ön çizginin kişiye uygun planlanmasıdır.

SAÇ EKİMİNDE KULLANILAN TEKNİKLER

Safir FUE Saç Ekimi

Safir fue saç ekim yönteminde kanal açma aşamasında metal slit yerine özel safir uçlu kalem kullanılır. Yöntemi farklı kılan da daha küçük mikro kanallar açılmasına imkan veren ve böylece iyileşme sürecini hızlandıran ve kabuklanmayı azaltan safir uçlardır. Böylece uygulama sonrasında saç derisi hızlıca iyileşiyor ve gözle görülür hiçbir iz kalmıyor. Safir FUE saç ekimi ile açılan bu mikrokanallar ayrıca, saç köklerinin sık ve doğal çıkış yönüne uygun bir şekilde ekilmesine imkan tanıyor. Bu teknik sayesinde saç kaybı yaşayanlar, kendi saçlarından ayırt edilemeyecek doğallıkta saçlara sahip oluyor.

DHI Saç Ekimi
     

Doğrudan saç ekimi adı da verilen DHI saç ekim yönteminde choi isimli medikal kalem kullanılarak kanal açılması ve ekilmesi işlemi aynı anda gerçekleştirilir. Bu kalem sayesinde alınan saçlar cilde kesi, kanal açılmadan direkt olarak yerleştirilir. Bilinen saç ekim yöntemlerinde bu iki işlem ayrı seferlerde yapılırken, kullanılan özel kalem sayesinde işlem teke düşürülerek hastaya konfor ve kolaylık sağlanmış olur.

Uygulamadaki amaç; saç ekiminde kaliteyi artırmak, yoğun görüntüyü sağlamak, mevcut saçlı görüntüyü koruyarak saçı kısaltmadan saç ekimi yaptıran kişinin hızla günlük hayatına dönmesini sağlamaktır.

Normal FUE Saç Ekimi

FUE saç ekim yönteminde mikro motor kullanılarak toplanan ve ayrıştırılan saç kökleri manuel olarak açılan kanallara ekilir.

TDF ( Two Days Fue ) Yöntemi ile Saç Ekimi

TDF ( Two Days Fue ) yöntemi, saç ekiminde kullanılan güncel teknolojidir. Bu metotta saç açıklığı fazla olan erkeklere iki gün peş peşe, iki seans süren ekim yapılır. İşlemlerin arasında diğer tekniklerde olduğu gibi 6-8 ay beklenmesine gerek yoktur.

Sağ bölgede yer alan saç telleri alınarak saçsız bölgenin ilk yarısına nakledilir. Kalan açık alan için saçların yerleştirileceği kanallar açılır. Böylelikle ilk gün işlemlerin yarısı tamamlanmış olur. İkinci gün aynı işlem diğer tarafa uygulanır.

TDF, ön, arka ve orta saç bölgesinin komple avuç içi gibi açık olduğu ve donör bölgenin uygun olduğu saç tiplerinde başarıyla uygulanan bir ekim yöntemidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR
 
Saç Ekimi Operasyonu kaç saat sürer ve konforlu mudur?

Operasyon ortalama 6-8 saat sürmektedir. Operasyon esnasında lokal anestezi veya Sedasyon uygulanır. Hasta bilinci yerinde olur.

Saç Ekimi Operasyonu Esnasında Ağrı Veya Acı Hissedilir mi?

Saç ekimi lokal anestezi altında yapıldığı için ağrı veya acı hissi minimum seviyededir. Lokal anestezinin yanında kullanılan bir diğer yöntem de sedasyon uygulamasıdır. Çabuk heyecanlanan, endişe düzeyi yüksek hastalarımıza sedasyonlu anestezi ie saç ekim deneyimi sunmaktayız.

Saç Ekimi Operasyonu İçin Kaç Gün Ayırmalıyım?

Saç ekim operasyonu için öncesi ve sonrası süreçleri göz önüne alarak hastanın 3 gün ayırması yeterli olacaktır.

Operasyon Süresi

Saç ekimi hastanemizde 6-8 saat saatlik bir zaman diliminde gerçekleştirilmekte, hastane de yatış yapılmamaktadır.

İşe Dönüş Süresi

Saç ekimi sonrasında 1-3 gün hassasiyet süresidir, bu sürenin tamamlanmasının ardından işe geri dönebilirsiniz.

İyileşme Süresi

9-10 gün içerisinde iyileşme gerçekleşmektedir.

Anestezi Yöntemi

Saç ekimi işlemleri lokal anestezi yada sedasyon ile yapılmaktadır.

Saç ekimi ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçin