Ozon Terapisinde Bursa’nın Tecrübeli Uygulayıcısı

Ozon Terapisinde Bursa’nın Tecrübeli Uygulayıcısı

Doku ve hücrelerin oksijenlenmesini artıran Ozon, tıbbi alanda uzun yıllardır kullanılıyor. Yara ve yanık tedavisinden kansere, enfeksiyon tedavisinden karaciğerin iyileştirilmesine kadar birçok faydası bulunan ‘Ozon Tedavisi’ Özel Bursa Hayat Hastanesi’nde başarıyla uygulanıyor. Uzun süren ve geçmeyen ağrıların giderilmesinden cilt tedavilerine, mide bağırsak tedavisinden kozmetik amaçlı terapilere kadar insan sağlığına büyük katkıları olan Ozon’un tıbbi kullanımı gerçekleştirilen Özel Bursa Hayat Hastanesi hekimlerinden Nöroloji Uzmanı Dr. Şükran Çevik Yurtoğulları ile konu hakkında kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sayın Şükran Yurtoğulları, Hayat Hastanesi’nde uygulanan Ozon tedavisinin inceliklerini anlatır mısınız ?

Tıbbi ozon sadece %5 ozon gazı içerir, geriye kalan %95’i oksijen karışımından oluşmaktadır. Ozon çok yüksek oksidasyon (yakma) gücüne sahip olduğu için tıpta ‘’aktif oksijen veya süperoksijen’’ olarak tanımlanabiliyor. Tıbbi ozonun yaklaşık yüz yıldır topikal olarak bakteri, mantar öldürücü ve virüslerin çoğalmasını durdurucu dezenfektan özelliği olduğu bildiriliyor. Tıbbi Ozon, ozon jeneratörü adı verilen cihazlarda oksijenin parçalanması ile elde ediliyor. Bu jeneratörler Hayat Hastanesi’nde bulunuyor ve uygulamalarını yoğun şekilde yapıyoruz.

Ozonun tıbbi etkileri nelerdir ?

Ozon doku ve hücrelerin oksijenlenmesini artırır. Alyuvarların (kandaki kırmızı oksijen taşıyan hücrelerin) elastikiyetini artırarak kılcal damarlardan geçişini hızlandırarak oksijen eksikliğini giderir. Ozon bağışıklık sistemini güçlendirir ve böylece enfeksiyonlara karşı direnci artırır. Ayrıca Ozon, dezenfeksiyon ve antimikrobik özelliği ile bakteri, virüs ve mantarları öldürür.

Kan dolaşımına etkisi nedir ?

Ozon kanın akışkanlığını sağlar. Damar duvarındaki plakların yumuşamasını ve küçük kan damarlarındaki tıkaçların çözülmesini sağlayarak kan dolaşımını düzenler. Damar duvarına olan etkisi ile tansiyonun normalleşmesini sağlar.

İnsanın ozon tedavisinden sonra kendini daha genç ve enerjik hissettiği doğru mu ?

Evet doğru çünkü Ozon hücre içi solunumunu hızlandırarak, hücrenin fonksiyonları için gerekli enerji olan ATP’ nin üretimini artırır. Daha enerjik ve fonksiyonel bir vücut oluşturur. Karaciğer hücrelerini aktive ederek, böbrek süzmesini ve cildin detoks edici özelliğini artırarak, vücudumuzdaki kimyasal maddelerin (kronik kurşun, cıva gibi ağır metal zehirlenmeleri, böcek öldürücüler, ilaç atıkları, asidik maddeler, tarım ilacı kalıntılarının atılmasını hızlandırarak) temizlenmesine yardımcı olur. Vücudumuzdaki doğal ağrı kesicilerin açığa çıkmasını sağlayarak ağrı kesici özelliği gösterir.

Ozon terapinin kullanıldığı hastalıklar nelerdir ?

Ozon tedavisinin tıbbi anlamda kullanıldığı birçok hastalık vardır. Örneğin yara ve yanık tedavisinde kullanıldığında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Diyabetli ayak, iyileşmeyen yaralar, yatak ve bası ülserlerinde, enfekte olmuş – iltihaplanmış yaralarda, damar tıkanmalarına bağlı yaraların tedavisinde, el – ayak mantarı ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca Ozon, hipertansiyon tedavisinde, dokuların yeniden oksijenlenmesini, kılcal damarların yeniden oluşmasını ve dokunun kanlanmasını sağlamada, kanın kıvamının azaltılmasında ve aynı zamanda damarlardaki tıkacın erimesini sağlayarak ‘’Damar Tıkanıklıkları’’nın tedavisinde, damar sertleşmesine neden olan cidardaki yağ tabakasının yıkılmasında çok etkilidir.

Kanser tedavilerinde Ozon’un yeri var mı ?

Nobel ödülü sahibi bilim adamı Dr. Otto Warburg, kendisine Nobel ödülü kazandıran çalışmalarında; kanserin temel nedeninin oksijensiz yaşam olduğu, vücuttaki ‘onkojen’ler ( yani tümör yapan genler)in; stres, kirlilik, radyasyon yanında oksijensizlik gibi faktörlerle uyarılarak kanserin başlayabildiği, oksijen eksikliğinin, kanserin yayılmasını kolaylaştırdığını keşfetmiştir. Warburg; kanser hücrelerinin, oksijen açısından zengin bir ortamda varlıklarını sürdüremediğini, yeterli oksijen sağlandığında ise tümör dokusunun beslenmesinin bozulduğunu ve tümör hücrelerinin öldüğünü, ozonun direkt tümör hücrelerini öldürücü etkisi (oksidasyon-yakıcı-etkisi) yanında tamamlayıcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğunu tespit etmiştir.

OZONTERAPİ TAMAMLAYICI BİR TEDAVİ YÖNTEMİDİR.

Özel Bursa Hayat Hastanesi’nde uyguladığımız ozon terapide, ‘major otohemoterapi’ (kan yıkama yöntemi) kullanıyoruz. Hastadan 50-200 ml kan alınarak, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar hastaya geri verilmesi yöntemiyle uygulanır. Daha farklı uygulamaları da vardır ama ben öncelikle bazı detayları size aktarmak isterim.

Sayın Şükran Yurtoğulları, Ozon tedavisi başka hangi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor ?

Ozon tedavisi enfeksiyon, virüs hastalıkları ve hepatit tedavisinde kullanılıyor. Hepatitin bütün tiplerin de ozonterapi, hem antimikrobik etkisiyle direkt hepatit virüsü dış çeperini – zarfını tahrip ederek, hemde bağışıklık sistemi üzerindeki etkisiyle İnterferon salgılanmasını uyararak, altın standartlarda bir tedavi olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca karaciğer hastalıklarında, mide bağırsak hastalıklarında, böbrek ve ürolojik rahatsızlıklarda kullanılıyor. Özellikle ‘’Ozon Sauna’’ ter bezlerini uyarak terlemeyi artırma yoluyla ve yağ dokusu içinde depolanan toksinleri etkisiz hale getirerek, deri, akciğer, böbrek ve bağırsak yolu ile atılmasını sağlayarak, kimyasallardan kurtulmayı hızlandırır ve böbreğe yardımcı olur. Kas, sinir, kemik,eklem hastalıklarında, romatoid artrit gibi bağışıklık sisteminin sapması ile ortaya çıkan hastalıklarda ve ayrıca yoğun adele ağrıları, yorgunluk, uyku bozuklukları  ile seyreden ve çok yaygın rastlanan bir hastalık olan fibromiyaljide başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Eklem kireçlenmelerinin tedavisine katkı sağladığı ve kıkırdak dokusunun yeniden tamir edilmesini sağladığı tespit edilmiştir. Ozon tedavisi nörolojik hastalıklarda, bağışıklık sistemini güçlendirmede, cilt ve saç hastalıklarında kullanılmaktadır. Bütün bunların yanı sıra astım, bronşit, zatüre, tüberküloz, koah gibi hastalıkların tedavisinde, kalp ve kadın hastalıkları ile göz hastalıklarının tedavisinde de      kullanılmaktadır.

ANTIAGINGTE OZONTERAPİ

Hücreler de tıpkı insanlar gibi solurlar. Bunun için hücre seviyesindeki ortamda oksijen moleküllerinin bulunması şarttır. Yaşlanma nedeniyle uzun süredir yeterince oksijenlenmeyen hücreler ozon tedavisinden sonra artık fonksiyonlarını daha yüksek oranda gerçekleştirebilmektedir. Ozon, yaşlanmayı önleyici etkilerin yanı sıra fiziksel dayanıklılığı ve yaşam kalitesini önemli ölçüde artırır. Detoks ile zeka ve hafızanın güçlendirilmesinde işe yarayan ozon terapilerin, sınavlara hazırlanan öğrencilerde dikkati, konsantrasyonu artırdığı ve belleği güçlendirdiği gözlemlenmiştir.

KRONİK YORGUNLUKTA ETKİLİ YÖNTEM

Çağımızın hastalığı kronik yorgunluk sendromunda kişiler yorgunluk gerektirecek bir iş yapmadığı halde, sanki tonlarca yük taşımış gibi kendini yorgun ve bitkin hissetmekte ve kıpırdayacak güçleri kalmayacak hale gelmektedirler. Kronik yorgunluk sendromu ve stres de ozon tedavisinin etkileri oldukça olumludur. Ozon stres hormonu olarak adlandırılan adrenalinin vücutta yıkılmasını sağlayarak stresimizin azalmasını sağlar. Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin aktivasyonu ile genel iyilik hali ve kişilerin daha enerjik olmalarını, soluduğumuz hava ve besinler ile aldığımız gıdalardaki, insanı zehirleyen atıkların arındırılmasını, kaslarda oksijen miktarının artarak biriken ve yorgunluğa neden olan laktik asidin giderilmesini sağlar.